Uzman Danışman 1 – Pivot, Destek ve Direnç Seviyeleri

Hergün aracı kurumlarınız Pivot, Destek ve Direnç seviyelerini yayınlar. Bazı yorumcular Hareketli Ortalamalara (Moving Avarage) göre, bazıları FIBO seviyelerine göre belirler. Peki hangisi doğrudur? Hepsi doğrudur diyebiliriz ama bir bakarsınız belirlenen o Direnç veya Destek noktasında bir duraksamaya maruz kalmadan geçilmiş. Sonra deriz ki nerede bu destek nerede bu direnç neye göre hareket edeceğiz? Destek ve Dirençler konusunda sorunun cevabını verebilecek birini tanımıyorum desem çokta yalan olmaz emin olun.

Fakat bir önceki güne göre belirlenen Pivot, Destek ve Direnç seviyelerini belirlememize yardımcı olacak bir Uzman Danışman (Expert Advisor) işimizi kolaylaştıracaktır. Peki bunun nasıl yapacağız derseniz, burada sunduğum “Pivot” (arc_Pivot olarak adlandırdım aklıma başka bir isim gelmedi) adındaki Uzman Danışman bunu her Parite yada Emtia için otomatik olarak yapacaktır. Uzman Danışmanımız bir önceki günün Açılış (Open), Yüksek (High), Düşük (Low), Kapanış (Close) seviyelerine göre otomatik olarak sizin için Pivot, Destek 1-2-3 ve Direnç 1-2-3 noktaları hesaplayarak MT4 ekranınıza çizecektir.

Pivot Uzman Danışmanını indirin.

Linkteki Pivot Uzman Danışmanını indirdikten sonra yüklemek için; MT4 ekranındaki ilk menü olan Dosya menüsündeki Data Dosyasını Aç ‘ı tıklayınız. Önünüze MT4 programının Data Klasörü gelecektir. Sonra MQL4\Experts klasörü içine girerek arc_Pivot.ex4 dosyasını bu dizine kopyalayın. Klasöre yükleme işimiz bitti. MT4 ekranına dönerek MT4 Navigator tuşuna basarak Navitagor ‘u açınız ve Listedeki Uzman Danışmanlar’ın + işaretine tıklayarak arc_Pivot uzman danışmanını görünüz ve 2 kere tıklayarak (ekranınızdaki enstrümana sürükle bırak yaparakta) Uzman Danışmanı Aktif hale getirebilirsiniz. Görünümü ise aşağıdaki gibi Pivot seviye Mavi kesik çizgi, Destekler Kırmızı kesik çizgi ve Dirençler Yeşil kesik çizgi olacaktır.
Not: Piyasa kapalıysa ilk yüklediğinizde aktif olmayacaktır, piyasanın ilk işlem gördüğü dakikadan itibaren Pivot,Destek ve Direnç seviyeleri MT4 ekranınızda çizilecektir.

Pivot Uzman Danışman
– İşinize yarayacağınızı umuyorum ki geliştirdiğim bir çok Osilatör ve Expert Advisoru burada paylaşacağım. – 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir