Nasıl Kaybedilir 1 – Zarar Kes’le Nasıl Kaybedilir?

Her işlemcinin bildiği ilk noktalardan biridir Zarar Kes (Stop Loss) disiplinli şekilde kullanan vardır yoktur ayrı konu. Gün içi işlemlerde daha çok Dalgalanma (Volality) olduğu için Zarar Kes noktalarının normal fiyatlandırma ile çalıştırdığını görüyoruz. Alış yaptık fiyat düşmeye devam etti belirttiğimiz zarar kes noktasına geldi ve İşlem kapandı. Buraya kadar olması gereken budur. Peki Likidite Sağlayıcılarının daha az olduğu ve Makas (Spread)’ların açık olduğu 00:01’den sonraki saatlerde neler olabilir. Ekranınızda göstermese bile Yeni Emir butonuna bastığınızda gece saatlerinde Alış – Satış aralığının gün içindekinden çok açıldığını görürsünüz, bu durum kotasyonun az olduğundan kaynaklandığını söylüyorlar doğrudur diyelim. Bazı zamanlarda fiyat hareket etmeye başlar ve birden Zarar Kes noktanıza gelir işleminiz kapanır ve hareketin başladığı yere kadar döner! Diğer bir örnekte piyasa açılır açılmaz Zarar Kes noktanızın üzerinde başlar ve Zarar Kes noktasına değerek işleminizi sonlandırır. Ne olduğunu anlamazsınız, belkide sabah uyandığınızda kar beklerken işleminizin zararda kapandığını görürsünüz. Sonuç sinir bozucudur. Neden böyle olur peki? Nasıl Kaybederiz? Genelde bu tür işlemler DD (Dealing Desk) işlem yapan aracı kurumlarda oluşacaktır.

Aracı kurumu ararız, emir numaranızı isterler ve bla bla bla size döneceğiz derler. Sonra ararlar inceledik diye, fiyat GAP’li açılmış, kotasyon farkından dolayı makas açılmış gibi kafa karıştırıcı şeyler söylerler. Ne kadar itiraz etsekte işlem kapanmış ve yok yere kaybetmiş oluruz. Bu durumda neler yapabilirsiniz?

  1. İlk önce itiraz etmek için Aracı kurumun fiyatını, başka kurumların fiyatlarıyla karşılaştırın. (İnternet sitelerindeki fiyatlarda olabilir) Grafik’leri işlemin kapandığı saat dilimi içinde dakikalık olarak inceleyin. Çünkü her aracı kurum aynı Likidite Sağlayıcısından fiyat almaz. Fakat fiyatların aynı olması gerekir. (Spot fiyat çalışmıyorsanız) Sizin aracı kurumunuzda ki fiyatla baktığınız diğer kurumlardaki fiyatlar tutmuyorsa itiraz şansınız daha çok artacaktır. 
  2. Fiyatın sapma yaşadığı zaman dilimindeki Online Broker’ların BID ve ASK listelerini isteyin size bu listede en iyi fiyattan işlemin gerçekleşip gerçekleşmediği ile ilgili bilgi vermeleri gerekmektedir. Bu durumda gerçek fiyatların ne olduğunu o listede net olarak görebilirsiniz.
  3. Bu durumların oluşmaması için Dealing Desk (DD) olmayan Non Dealing Desk (NDD) yada mümkünse Straight Through Processing (STP) hesap türünü destekleyen firmalarla çalışın. Market Maker (Piyasa Yapıcı) ayağına sizi yolmasınlar. Lütfen işlem yapacağınız aracı kurumun yapısı ve hesap türleri hakkında detaylı bilgi alın. Spread, Swap, Komisyon derken size karşı ters pozisyon açıp ekstra kazandırmayın.
    Bekleyen Emir Kar Al Koyarak Zarar Etmek makalesini de okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir