Nasıl Kaybedilir 2 – Bekleyen Emir’e Kar Al Koyarak Zarar Etmek

Bekleyen Emir’de nasıl Kar Al varken zarar ederiz diyorsanız. Uzun uzun açıklayacağım bunu. İşlemcilerin çoğu Bekleyen Emir (Pending Order) ile çalışırlar, X fiyatında olan enstrüman (örn:crude oil) yukarıda X1 fiyatına gelir Bekleyen Alış Emri (Buy Stop) koyarak bu seviyede alım işlemi yapılacağını ön görürüz. Birde bekleyen emrimize Kar Al ekledik mi ekranları takip etmesek bile işlemin tamamlanabileceğini varsayarız. Burada bilmemiz gereken (bir çok işlemcinin bilmediği) bir nokta mevcut. Eğer ki Bekleyen Emrimiz GAP’li açılış sonucu çalışırsa (örn:crude oil) fiyat 42.40 bekleyen emir 42.50 kar al 42.70 Gap’li açılış 42.71 ve yukarısı ise zarar ederiz! Bu durumda Kar Al (Take Profit) bizim Zarar Kes noktamız oldu. Komik dimi? (Gap’li açılış yeni günün açılışı veya bir haber sonrası aşağı yada yukarı açılış olabilir)

Peki bu nasıl olur, anlatıyım size; Piyasada GAP oluşmasıyla fiyatlar 42.80 – 42,85 (bizim verdiğimiz Emir ve Kar Al’ın üzerinde açılış yapar) olur ve (Buy Stop) Bekleyen Emir tetiklenerek işlem Brokera iletilir. Burada en iyi fiyat safsatası için içine girer! (BID – ASK) Bu durumda bizim Bekleyen Emir çalışır ama Gap’in olduğu noktadan 42.80 (en iyi fiyat olsun). Pozisyon açıldıktan sonra satış fiyatının da Gap ile birlikte 42.70 ‘i geçmesi sonucu Kar Al ‘da tetiklenmiş ve aynı saniye içinde Kar Al’da gerçekleşmesi için Brokera iletmiştir bile!. Al sana 10 pipslik zarar! Buradan ne anlıyoruz, GAP’li açılışlarda Bekleyen Emirler GAP’in olduğu yönde çalışsa da Kar Al yada Zarar Kes noktaları güncellenmiyor.

Kar Al’ın Zarar’a nasıl dönüştüğünü en açık ve teknik olmayan şekilde anlatmaya çalıştım.  Aracı Kurumunuzda bu açıklamayı size nasıl yaparlar bilmiyorum ama bu pozisyonda herhangi bir hatalı durum bulunmuyor diyeceklerdir. Kalkıp Chicago yada New York borsasındaki Likidite Sağlayıcısını da arayamayacağımıza göre bu eyvallah diyeceğiz…  

“Nasıl Kaybedilir 2 – Bekleyen Emir’e Kar Al Koyarak Zarar Etmek” için 3 yorum

  1. Peki Benim M15 grafiğim Tarım dışı istihdam açıklamasında GAP gösteriyor ama H1 garafiğine baktığımda GAP falan yok. Bu ne anlama geliyor? Sell Stop’u H1’den verseydim GAP yokmuş gibi mi çalışacaktı?

    1. Merhaba, Fiyat tektir M15’de gözüken GAP’ın H1’de gözükmemesinin sebebi H1 zaman diliminde o Gap’in doldurulmuş olmasıdır. H1’de M15x4 bar olacağından M15’te bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Oluşan fiyat aralığı bilhassa NFP,GDP gibi verilerde Retail Kurumun hızına ve bir takım triglerine göre değişebilir. Retail Kurumunuzda oluşan GAP’in gerçekliğini kontrol etmek için Bloomberg ‘in sitesindeki aynı enstrüman’ın fiyat hareketini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir