Uzman Danışman 2 – ATR ile Zarar Kes Seviyesi Belirleme

Zarar Kesmek her işlemcinin yapabileceği bir işlem değildir. Kendi adıma söylüyorum bende çok kullanmıyorum ve parmak kesmek varken Kol gidiyor. En iyi zarar ilk kapatılan zarardır diyerek asıl konumuza gelelim. Farklı farklı Zarar Kes (Stop Loss) hesaplama yöntemleri vardır. Bunlardan biri ATR (Avarage True Range) indikatörü ile yapılan Zarar Kes bulma yöntemidir. (İndikatör ve Osilatörleri Teknik Analiz bölümünde anlatmaya çalışacağım) ATR (standart değeri 14) ile işlem yaptığınız farklı periyodlarda (5-15-30dakika 1-4 saat ve günlük) farklı zarar kes noktalarına ulaşırsınız. (Parabolic SAR’daki gibi her periyod için farklı Zarar Kes noktalarının belirlendiği gibi) Burada amaç işlemi her periyod ve fiyat hareketi için otomatik yaptıracak bir sistem oluşturmaktı.

ATR Zarar Kes hesaplama mantığı;
Satım için; Zarar Noktası = Fiyat + (ATRDeğeri*2) Örn:ATR 28 ise Fiyat + 28*2=56
Alım için; Zarar Noktası = Fiyat – (ATRDeğeri*2) Örn:ATR 28 ise Fiyat – 28*2=56

Parametreler
ATRPeriyod = 14 (Standart ATR Periyodu çalışmak istediğiniz zaman aralığı ile değiştirebilirsiniz)
ATRZarar = 2 (Zarar Kes hesaplamak için geçerli parametre standart 2’dir.)
AgresifTrade = False (Piyasada agresif işlem yapıyorum diyenler AgresifTrade parametresini ekledim. Bu parametre Zarar Kes noktalarını fiyattan daha uzakta tutar.)

ATR_4_SL Uzman danışmanını indirin.
ATR_4_SL Uzman danışman kodunu indirin.

Not : Hareketli Enstrümanlarda denemenizi tavsiye ederim. Bu uzman danışmanı bu yazıyı hazırlarken yazdım. Mantık hataları olabilir. Düzeltmeleri Back Test’ini yaptıktan sonra sunarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir