Proje – MQL4 Nedir?

MetaQuotes Language 4 (MQL4), trading stratejilerinin programlanması için geliştirilmiş yeni bir gömülü dildir. Kendi “Uzman Danışmanlarınızı” (Expert Advisor) oluşturmanıza olanak sağlayan bu dil kendinize özgü trading stratejinizin uygulanabilmesi için mükemmel bir araçtır. MQL4 dilini bunun yanında kendi özel göstergelerinizi, skriptlerinizi ve kütüphanelerinizi oluşturmak için de kullanabilirsiniz.
Geçmişteki ve şimdiki fiyat verilerinin analizi için gerekli olan çok sayıda işlev ile temel aritmetik ve lojik işlemler MQL4 Dili‟nin bünyesine katılmıştır. Ayrıca temel göstergerler ile emirlerin iletilmesini ve yönetilmesini sağlayan komutlar da dilin içine gömülmüştür. Program kodunu yazmak için metin düzenleyici program olan MetaEditor4 kullanılır. Bu program MQL4 dilinde yazılacak kodlar için birtakım kolaylıklar sağlar. MetaQuotes Dil Sözlüğü (MetaQuotes Language Dictionary), MQL4 dili için bir yardım sistemi olarak kullanılmaktadır.

Kısacası MQL bizim Robot dediğimiz duygusuz yazılımları ürettiğimiz bir programlama dilidir. Projeler bölümden MQL ile yazılabilecek uygulamalar ve kısa örnek makaleleri yayınlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir