Trading Psikolojisi 4 – Geri Dönüş Önyargısı

Piyasada ki işlemciler yani bizler hangi kriterlere göre işlem açıyoruz? Bir stratejimiz, sistemimiz, disiplinimiz var mı? Ben hemen cevap veriyim %90’ımızın yok ve bu oran hep kaybedenler arasında. Bunun en büyük nedeni ise “Geri Dönüş Önyargısı” ve biz bu önyargıyla hareket ediyoruz. Nasıl mı?

İster kullandığımız bir teknik analiz sistemi olsun ister temel veriler üzerinden hareket edelim bir piyasa hareketini kaçırıp hiç bir disipline uymadan hepimiz işleme girmişizdir. Baştan yaptığımız yanlışı kabul etmeyerek yanlışımızı bir hataya çeviriyoruz. Zararda olan işlemlerimizi fiyat geriye dönecektir düşüncesiyle daha da arttırarak bir hata yumağına dönüştürüyoruz. Mevcut işlemlerdeki zararımız arttıkça karar verme mekanizmamız tam anlamıyla felç oluyor. Bazı işlemlerimizin karını bile almayıp işlemlerin kendi fiyat ortalamamıza geri döneceğini düşünüyoruz. Bu düşüncemize yakın olan kişilerin, analizlerin ve hatta saçma yorumların peşinden koşup bilmeden bu önyargıya bir kanunmuş gibi inanıyoruz. Haftalarca, aylarca beklediğimiz oluyor. Bozulan psikolojimiz işimizle, ailemizle, çevremizle olan tüm bağımızı fazlasıyla etkiliyor. Ayrıca beklediğimiz için başka işlemlere de girip kazanç sağlayamıyoruz. Korku, tedirginlik, bitkinlik her gün daha çok sarıyor bizi. Hele ki fonlamamız büyükse, borçla işlem yapıyorsak, kredi çekmişsek bu stres kat kat artıyor. Bu piyasada işlem yapıp bunları yaşamayan işlemci yoktur ister 100$ ister 100.000$ fonlama yapın!

Çok nadir olsa da %5-10 ihtimalle şanşımız dönüyor ve kırıntı toplayarak işlemleri sonlandırıyoruz. Sonuç olarak “Geri Dönüş Önyargısı” bize her zaman kaybettirecektir. Hayatımızda da bu ön yargıyı her zaman kullanıyoruz. Bu yüzden piyasayla arkadaş olmayı öğrenerek ilk önce işlem psikolojimizi geliştirelim. Teknik Analiz, Temel Veri yorumlamaktan çok daha zor bu psikolojik olarak gelişmek bu bir gerçek. Eminim ki bu psikolojik eşik aşıldıktan sonra çok daha başarılı işlemler yapacaksınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir