Auto Trading için Yapay Sinir Ağı Sistemi

Bildiğimiz üzere Forex Robot’larının çok büyük bir kısmı osilatör mantığıyla çalışıyorlar. Benimde daha önce burada örneklemek için yayınladığım MA Kesişme Robotu gibi. Konuyu daha net anlatmam gerekirse RSI X seviyesine geldiğinde Al, Y seviyesine geldiği zaman sat veya X mumu X1 mumuyla aynı seviyede kapanırsa sonraki mumların N dakikadaki değişim yönüne göre işlem aç şekilde olan standart olarak “if then else / if {} else {}” mantığıyla yazılmış sistemler. Stratejiniz çalışıyorsa piyasa sizin stratejinize uygun hareket ettiği sürece kazanç sağlayacaktır. Peki piyasa bizim stratejimizin dışında hareket etmeye başlarsa Robot ne gibi bir işlem yapacak? Tabi ki yanlış işlemler açarak zararımızın artmasına sebep olacaktır. Peki bunu nasıl engelleyebiliriz?

Uzun süredir ARC için bunu geliştirmenin yolunu arıyordum. ARC’ın çalıştığı enstrümanı nasıl ARC’a öğretebilirim diye. Araştırmalarım sonucu Yapay Sinir Ağı modellerinin benim istediğimi yapacağını öğrenmiş oldum. Bu iş hem biyolojik hem matematik hem programcılık bilgisi istiyor. Bu tür bir algoritma ve modelleme kurmak için çalışmalara başladım. ARC kısmi olarak saatlik grafikte önceki 24 bar’ı kontrol ediyor sadece. Geçmişe dönük bakışı bununla sınırlı kalıyordu. 1 senelik hareketleri tek başına (MQL kodlama ile) kontrol etmesinin imkansız olmasa da çok çok zor olacağını biliyorum. İlk iş olarak ARC’ın çalıştığı enstrümanın geçmişe dönük bilgilerini (dakikalık veriden de küçük olarak Tick Value şeklinde) bir veri setine kayıt ederek bir hafıza birimi oluşturmak. Bu bölümü yazdım testlerine devam ediyorum. Bu çalışmalarla ilgili adım adım süreci paylaşmaya çalışacağım.

… ve şimdi anlıyorum Goldman Sasch ‘ın Flash Boy’u Sergei Aleynikov ‘un bir kodlama sistemi yüzünden neden FBI ‘la başının belaya girdiğini. Goldman’ın bir suçluymuş gibi Sergei’yi neden kod çalmakla şuçladığını. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir