Tümevarım ve Trading

Bir süredir makale ekleyemiyorum bloguma, uzun zamandır uğraştığım Robot kodlarını geliştirmek ve gerçek hesaplarda test etmekle meşgulüm. Çalışmalarım meyvelerini veriyor, sonuçlarsa beni uç konularda ar-ge yapmaya ve bu yolda (Türkiye’de destek görmesek de) ilerlemeye itiyor. (MQL5.com üzerinde gerçek hesap bağlantım mevcut bir süre içerisinde bu konuyla ilgili bir makalem olacak)

Gelelim bu makalenin konusu olan Tümevarım yanılgısına; tümevarım gözlenen tek tek olaylardan genel bir yargıya ulaşmaktır. Zaten bu tanımı yaptıktan sonra konunun geri kalanı ile ilgili kafanızda bir bakış oluşacağını düşünüyorum. Hepimiz insanız ve çoğu zaman tümevarım yanılgısıyla hareket ederiz, istemesek bile! Hayatımızı belirli zamanlarda etkileyen bu yanılgıdan anlık kararlar vermemiz gereken durumlarda çoğu zaman kaçışımız olmaz. Trading psikolojisinin içerisinde bulunabilecek bir durum olduğu için bizi yakından ilgilendiriyor. 2 olasılıkla Tümevarım Yanılgısını anlatmaya çalışayım basitçe;
1.) İlk olarak işin iyi tarafından bakalım bu sefer, bir işleme girdiğimizde (alım yapalım) fiyatın füze gibi çıktığını düşünelim, karınızı realize etmiyorsunuz ama kuşkulusunuz, aradan geçen bir kaç gün içerisinde fiyatlar istikrarını devam ettiriyor ve üst üste gördüğünüz bu artış sizi genel olarak fiyatın düşmeyecek olduğuna inandırıyor. En kısa yoldan zengin olma hayaliyle paranızın son kuruşuna kadar alıma geçiyorsunuz nede olsa fiyatların artık düşmeyeceğine inandınız. İşte sonun başlangıcı olan yer burası fiyatın düşmeyeceği düşüncesine kapılmak! Fiyatlar birden düşmeye başlayınca psikolojik olarak da etkileneceğimiz daha çok kar gördüm fiyat o noktaya gelince karımı alırım düşüncesi. Tümevarım Yanılgısı yüzünden artık geri dönüş yok… Bu durumun devamı olarak 2. olasılığa başlayalım.
2.) Bu olasılığı ilkinin tersi olarak ele alabiliriz, işleme girdikten sonra işler ters gitti ve zararımız fazlasıyla arttı belkide hesabımıza para eklemek zorunda bile kaldık, ama biz eminiz ki daha önce gördük fiyat buralardan geri dönecek daha önce bunu yaptı. Daha çok bekledik ve geri dönmek ne kelime fiyatlar tüm hızıyla bizim zararımızı arttırıyor. Ne yaptıysanız olmadı ve yine aynı yanılgı yüzünden yolun bu seferde sonuna geldik… bknz. Geri Dönüş Önyargısı

Tümevarım’la ilgili bir çok örnekleme yapabiliriz, karlı olan 3-5 işlemden sonra işlerin böyle gideceği hissine kapılmak, tüyo – sinyal aldığımız kişi ve kurumların yaptırdığı işlemlerin sonsuza kadar kazandıracağı, zararla kapanmış bir çok işlemden sonra yeni işlemlerimizin de zararla kapanacağı düşüncesi veya tam tersi vs. Tümevarım Yanılgısı bizi hayatın her bölümünde içine çekebilen bir girdap gibidir.
Piyasada işlem yaparken bu yüzden her durumu gözden geçirerek hareket etmeliyiz, ister kazanın, ister kaybedin psikolojiniz izin verdiği kadar başarılı olabilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir