Yapay Zeka

4-5 ay önce bir makalemde Yapay Zeka (YZ) ile ilgili tek paragraflık bir yazı yazmıştım. Yapay Zeka kavramı (sinir ağları yapısı hariç) orada kalmıştı. Bu süre içerisinde çok daha detaylı olarak Yapay Zeka üzerine araştırmalar yapmaya devam ettim. Basit üstün körü araştırmalar değil Yapay Zeka, Yapay Sinir Ağları ve Tahmin Metotları (YSA Katmanları), Genetik Algoritmalar, Kendi Öğrenebilen Teknolojiler (Danışmanlı/Danışmansız/Evrimsel) ve bunların kullanım alanları hakkında. Hala bu araştırmalar ve çalışmalara devam ediyorum. Sistemin EURUSD üzerinde işlem yaparken belirli verileri (kendi kendine öğrenme yöntemi ile) bir veri ambarına kayıt ediyor. Tabi şu an basit aritmetik ortalama ile kendi belirlediği trend yönü tayin yöntemiyle karar vermeye çalışıyor.

1970 ‘li yıllarda Stanford Üniversitesinde yapılan bazı Yapay Zeka araştırmalarında kendi kendine öğrenebilen sistemlerin olabileceği ve bu sistemlerin ilk yapıları tasarlanmaya başlanmış. Yapay Zeka çalışmalarının geliştirilmesi ve günümüze kadar getirilmesi çok kolay olmamış. Zeka kavramını bilimin çözmesi henüz mümkün olmadığından (insanlar bir yana en küçük hücre yapılarına sahip olan böceklerde bile) Bilim; Zeka Nedir? sorusuna tam yanıt veremiyor. Yapay Zeka sürecindeki Zeka, Öğrenme, Bilinç, (Alt ve Üst Bilinç), kararları zeka mı, tecrübe mi, hisler mi veriyor sorusu ve daha bir çok bilinmeyen mevcut. En basit robotlarda bile öğrenme süreci büyük sorunlarla dolu. Teknolojimiz donanım ve yazılımsal açıdan çok fazla gelişmiş olmasına rağmen Yapay Zekanın önünde ciddi sorunlar mevcut.

Yapay Zeka ile ilgili olarak bir çok araştırma ve test süreçleri mevcut. Turing Testi bunların başında geliyor. Turing Testi; bir yapay zekanın karşı tarafında insan varken verdiği cevaplarla yapay zeka olduğunu anlaşılmamasına en yakın süreci tamamlaması olarak adlandırılıyor. Yapay Zekaya hava tahminleri, askeri teknolojiler, NASA ‘nın kullandığı yazılımlarda çok başvuruluyor. Yapay Zeka’nın biyolojik tarafına baktığımızda Yapay Sinir Ağları, Genetik Algoritmalar gibi bir çok farklı yapısı bulunmakta. Bu konuları tek tek farklı başlıklar altında değerlendirmek istiyorum.

Konu çok uzun ve zaman alıcı bir düzeyde. Gelelim Finansal tarafta kullanılabilecek (kullanabilecek miyiz bunu zaman gösterecek) YZ kabiliyetine. Bu konuda kafamda net olmayan ve geliştirmem gereken bir çok fikir, araştırma ve kodlama mevcut. Zamanla olabilecek çalışmalar ve zamanı geldiğinde paylaşacağım. YZ ile ilgili farklı araştırmalarınız, çalışmalarınız varsa benimle paylaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir