Biz Neden Piyasada Kazanamayız?

Uzunca bir süredir sadece piyasalar ile ilgileniyorum. Teknik, temel analizler, algoritmik alım-satım, robotlar, kodlar, formasyonlar, yapay zeka sistemleri derken bayağı bir yol aldım diyordum ki kafamı kaldırıp piyasadaki oluşumlara yeniden baktığımda yanlış yerde olduğumu hissettim… Neden bu kadar kasıp kimsenin yapmadığı, yapamadığı uygulamaları hayata geçirmeye çalışıyordum? Bu bana neyi ispatlayacaktı? İnanın bilmiyorum bunu…
Piyasadaki çakallara baktığımda (kimse kusura bakmasın çakallar, tilkiler hepsi, bunlar Kurt olamazlar, Kurt’un kılı dahi olamazlar) kimi çıkıp teknik analiz eğitimi veriyor bir dünya paraya 2 günde teknik analiz uzmanı yaparım diyor, kimi sinyal satıyor onlarca insanı batırıyor aynı anda, kimi program satıyor sanki HFT’nin mimarı. Ortada %90 kaybeden Bireysel Yatırımcı!
Ardından birde dünya üzerindeki gerçek Trader’ların verdiği eğitimlere, kurduklara gruplara baktım. Kesinlikle hiç birinin paralı eğitim vermediğini biliyorum. Kendi sistemlerini algılayıp, geliştirebilecek genius tipleri toplayıp Trader Grupları kuruyorlardı. 100’lerce aday içerisinde belki 3 – 5 kişi çıkıyordu ve bunlarda ustalarının yollarından gidiyorlardı. Bizim ülkemizde ise insanların piyasada kaybettikleri yetmiyormuş gibi denize düşen yılana sarılır kafasında analiz öğreneceğim, sinyal alıp, robot alıp zengin olacağım diyerek ekstra para ödetiyorlar insanlara.  Sonuç ortada!
Bilinmeli ki kimse 1-2 günde teknik analiz öğrenemez, temel analizi yorumlayacak tecrübeye sahip olamaz! Sinyal yada robot satanlar neden 300 – 500 $’a tenezzül edip bunları piyasa ile paylaşıyorlar? Cevap veriyim; Hiç bir halt bilemediklerinden! Çok iyi teknik analiz yapabiliyorsan kendin yap o analizi dolarları cebine indir, malikanenin önünde ferrarinle fotoğraflarını çekip instagramda paylaş. Tabi aynı şeyler sinyal ve robot satan embesiller içinde geçerli!
Twitter’da görüyorum koca koca ekonomist bozuntusu adamlar Biz Demiştik, Ben Demiştim diye böbürleniyor! Be adam bir gün yukarı diğer gün aşağı diyorsun zaten başka yön mü var?

İşte bu ve bunlar gibi bir çok örnek yüzünden Bizler Bu Piyasada Kazanamayız! Kendiniz bu işi yapamıyorsanız, öğrenemiyorsanız (yıllarınızı ve paranızı harcayarak), sabrınız ve psikolojiniz yetmiyorsa kimseden yardım beklemeyin! Çok fazla ünlem kullandım belkide en ağır yazımdı bu ve kim kusura bakarsa baksın. Ben bildiğim yolda ilerlemeye devam edeceğim. Yüzlerce site ziyaretçisi arasında 10 kişi yazdıklarımı anlasa ve aynı dilde konuşsak bana yeter. Bu kadar sövdükten sonra yine saygılarımla bitiyorum yazımı…

“Biz Neden Piyasada Kazanamayız?” için 2 yorum

  1. Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Fakat insanlar (buna ben de dahilim), bütün bunları deneyip, bir sürü para kaybettikten sonra durumu kavrayabiliyorlar. Ne yazık ki başkalarının deneyimlerinden istifade etmek bizlerin zeka seviyesinden biraz uzak. Yıllar sonra bunu kabul edebildim. Bir düşünür bunu şöyle dile getirmiş: “Sadece akıllı insanlar başkalarının deneyimlerinden istifade eder, diğerleri ise, zaman ve para kaybeder”. Kaybedenleri de hiç kınamıyorum. Çünkü içlerinde ben de varım.
    Bunları yazdıktan sonra size tekrar, yazdığınız şeyler için aynen katıldığımı belirterek bitiriyorum.

  2. **Kendi Paranın Mimarı Olmak**
    Herkes kısa sürede yüksek gelirler elde etmek sonra da keyfine bakmak ister. Peki gerçekten böyle midir? Acaba her kazancın sonunda kişi ödüllendirilmiş midir? Yoksa yeniden daha büyük balığı yakalama hülyalarına mı girişmiştir. İlk yatırımdan sonra elde edilen profit ile ünlü bir giyim markasının ürünü alınmış, bir uçak bileti ve rezervasyonu önceden yapılmış bir otelde konaklanmış ya da hep hayali kurulan lüks cabrio araba kiralanmış mıdır? Elbette hepinizin cevabı hayır. Yine zararı kurtarma ve bu mereti sonlandırma hevesindesiniz biliyorum. Evet yine işçilik yaparak başkalarının sermayeleriyle kurulmuş ağzı kokan işletme sahiplerinin kucağındasınız. Paranızın mimarı olmak isteyen öncelikle beden işçisi olmayı daha sonra çırak ardından kalfa olmayı denesin ustalık bıraksın 25 yılın sonunda gelsin. Dr. Lecen Taark

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir