En Kötü Karar Kararsızlıktan İyidir

İşlem yaparken hızlı ve efektif karar verebiliyor musunuz? Ne tür bir işlemcisiniz Scalping, Swing yada Momentum Trade? Ne kadar esnek davranabiliyorsunuz? Piyasayla arkadaş mısınız yoksa inatlaşıyor musunuz? Eğer bu sorulara açık ve net cevaplar verebiliyorsanız Trade ederken  şu an yanlış yapsıyor olsanız da doğru yolu rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bir süredir kendi yazılımlarım ile manuel işlem yapıyorum, çok küçük meblağları sıfıra yakın kayıpla 3 ayı aşkın süre trade ettim. Scalping işlemleri yaparken oldukça başarılı alım/satım işlemleri gerçekleştirdim. (Hesap işlemi sonuçlarını paylaşmaya çalıştım) Marjin büyüdükçe sabretmeyi göze alarak (sabır bir erdemdir fakat temel verilerin piyasaları salladığı böyle bir ortamda nasıl karar verebiliriz?) Swing ve Scalping işlemleri arasında Arafta kaldım. Kararsız kalmak, karları kapatmamak ve bazen piyasa ile inatlaşmak bizi istemediğimiz olayları yaşamamıza sebep oluyor.

“En Kötü Karar Kararsızlıktan İyidir” demişler. Kararsızlığım ve Euro’nun beklenmedik yükselişi ile Stoplandım. Kardan zarar yazdık fakat bu durumda önemli olan olaylardan ders alabilmek ve bu birikimleri yeniden değerlendirmek çok önemli benim açımdan. Bu piyasada her zaman olabildiğim kadar net ve açık olmaya çalıştım. Kazandığımda paylaştığım gibi kaybettiğimde yada yanlış işlemler yaptığımda da bunları paylaşıyorum. Marjinim şu an benim açımdan çok zor olan 100k$ ‘ları geçmediği sürece Swing Trade işlemcisi olamam. Tersine her zaman yaptığım ve daha başarılı olduğum günlük işlemci olarak net kararımla devam edeceğim.

Disiplin, sabır, strateji olgularını beyinim ilgili kortekslerine kazımaya çalıştım fakat bunları yaparken hızlı karar verme, kararlarımda esnek olma ve en önemlisi kararsız kalmama hisleriyle karşı karşıya kalmamıştım. Bunun nedeni uzunca süredir Algo Trade yaptığım ve Manuel Trade ile işlemlerimi devam ettirmediğim için olduğunu düşünüyorum. Uzun aylardır ilk defa Stop olmam beni etkiledi fakat bu durumdan ders almam için yeni bakış açıları türetmemi sağladı…

“En Kötü Karar Kararsızlıktan İyidir” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir