ARC Güç İndikatörü

Piyasada işlem yaparken MT4 – MT5 ekranında kullandığımız düzinelerce farklı güç indikatörleri mevcut. Bunlardan en yaygını RSI, MACD, Momentum vs. ‘dir. Tabi ki hepsi farklı parametreler içererek alım – satım sinyallerini değerlendirmemizi ve bu şekilde işlemlere girmemizi sağlarlar. En önemlisi bu göstergeleri disiplinli bir şekilde kullanmak ve bize yön göstermelerini sağlamaktır. Size sunduğum ARC Güç İndikatörü RSI, MFI ve WILR ‘ın bileşiminden (hesaplamalarının matematiksel olarak birleştirildiği) oluşan bir yapıdır. -5 / +20 aralığında çalışmaktadır. Mantığı -5 ‘e geldiğinde al +20 ‘ye geldiğinde sat olarak değerlendirmemek gerekiyor. Çalışma mantığını açıklamam gerekirse Paritede oluşan fiyat hareketiyle gerçekten güçleniyor mu yoksa bu çıkış / iniş hareketi, yeni bir ters hareketi getirebilir durumda mı bunu anlamak.
Görsel olarak anlatmak gerekir EURUSD paritesi üzerinde RSI(14) ve ARC indikatörünün kullanıldığı 2 görsel paylaşmak istiyorum.

EURUSD ARC indikatörü
Fiyat bir dip oluşumu oluşturma çalışıyormuş izlenimi veriyor, fakat ARC indakötürü fiyat yukarı gidemiyorken yukarıya doğru hareketlenmiş durumda, buda bize hareketin fake bir hareket olabileceği ön görüsünü sunuyor.
RSI(14) ile değerlendirdiğimizde RSI hareket fiyat gibi hareket edememiş, bu durumda yanlış bir ön görüye kapılarak fiyatın yukarıya hareketleneceği düşüncesine kapılabiliriz.

MT4 üzerinde çalışıyor onu belirtiyim MT5 için olanını yazmadım henüz. Umuyorum az / çok işinize yarar. Aşağıdaki Link’ten indirebilirsiniz. Herkese bol kazançlar dilerim.

ARC Güç İndikatörünü buradan indirebilirsiniz.

“ARC Güç İndikatörü” için 2 yorum

  1. youtube-da mql dili ile ilgili videolar yapsanız çok iyi olur internetde türkçe kaynak yok

  2. gönderdiğiniz açıklayıcı mail için çok teşekkür ediyorum. hemen indirdim . inceledikten sonra da yorumumu göndereceğim. tekrar çok çok teşekkür ediyorum.

    selamlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir